a

Türkiye’de Yetiştirilen Tropikal Meyveler

Türkiye’de yetiştirilen tropikal meyveler sınırlıdır çünkü tropikal iklim koşulları Türkiye’nin genel iklimine uymamaktadır. Ancak bazı tropikal veya yarı tropikal meyveler Türkiye’nin güney bölgelerinde ve özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilebilmektedir. İşte Türkiye’de yetiştirilen bazı tropikal veya yarı tropikal meyveler:

  1. Muz: Muz, özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir tropikal meyve türüdür. Özellikle Antalya bölgesinde ticari olarak yetiştirilir.
  2. Avokado: Avokado, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir. Akdeniz iklimi, avokadonun yetiştirilmesi için daha uygun koşullar sağlar.
  3. Kişi (Kivi): Kişi veya kivi, Türkiye’nin bazı bölgelerinde yetişebilir, özellikle Karadeniz bölgesinde ve Marmara bölgesinin bazı bölgelerinde üretimi yapılır.
  4. Passiflora (Yasemin Çiçeği): Yasemin çiçeği, Türkiye’nin güney bölgelerinde yetişebilir ve bazı bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da kullanılır.
  5. Guava: Guava, Türkiye’de daha sınırlı bir şekilde yetiştirilen tropikal bir meyvedir. Genellikle sera koşullarında veya sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilir.

Unutmayın ki bu meyveler Türkiye’de sınırlı miktarlarda üretilir ve genellikle özel bahçeler veya sera koşullarında yetiştirilirler. Tropikal meyveler, Türkiye’nin genel iklimine uygun olmadığı için ticari üretimleri sınırlıdır ve daha çok özel tüketim veya süs bitkisi olarak yetiştirilirler.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.