a
  • TNT Haber
  • Ekonomi
  • Türkiye Gündemi’nin En Çok Konuşulan İsmi Mehmet Şimşek Kimdir?

Türkiye Gündemi’nin En Çok Konuşulan İsmi Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek, Türk ekonomist ve siyasetçidir. 26 Ocak 1967 tarihinde Batman’da doğmuştur. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun olmuştur. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 1996-1998 yılları arasında İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora eğitimi almıştır.

Kariyerine özel sektörde çalışarak başlamış olan Şimşek, 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucu üyesi olarak siyasi hayatına atılmıştır. AK Parti hükümetlerinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, Maliye Bakanı ve Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca G20, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarda da Türkiye’yi temsil etmiştir.

Şimşek, ekonomi politikaları, kamu maliyesi, vergi reformları, sosyal güvenlik reformları, AB-Türkiye ilişkileri gibi konular üzerine çok sayıda makale ve kitap yazmıştır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.