a

Kızamık Salgını Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kızamık, enfeksiyon hastalıkları arasında yer alan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağında görülür ve damlacık yoluyla yayılır, yani enfekte kişinin öksürmesi veya hapşırması sonucu havada bulunan damlacıklar aracılığıyla diğer insanlara bulaşır.

Bir kızamık salgını, bir toplumda çok sayıda insanın aynı anda kızamık geçirmesi durumudur. Salgınlar genellikle bağışıklık sistemleri zayıf olan veya aşılanmamış kişiler arasında yayılır.

Kızamık belirtileri arasında ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve hassasiyet, ile başlayan döküntüler yer alır. Döküntüler vücudun her yerinde ortaya çıkabilir ve kaşıntılı olabilir.

Kızamık önlemek için en etkili yöntem, aşılanmadır. Kızamık aşısı, genellikle 1 yaşından itibaren uygulanır. Aşı, çoğu insanda ciddi yan etkilere neden olmaz ve kızamık salgınlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.