a

Glutatyon Nedir?

Glutatyon, vücutta doğal olarak bulunan bir antioksidandır. Hücrelerde serbest radikalleri nötralize etmek ve hücresel hasarı önlemek için görev yapar. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını destekleyerek toksinleri atmak için de kullanılır. Glutatyon, amino asitlerden üretilir ve besinlerle de alınabilir. Vücuttaki glutatyon seviyeleri yaşlanma, stres, enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar gibi faktörlerden etkilenir.

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon, bir tedavi değil, vücutta doğal olarak bulunan bir antioksidandır. Ancak bazı durumlarda, glutatyon seviyeleri düşük olan kişiler için glutatyon takviyesi önerilebilir. Örneğin, kronik böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı gibi durumlarda glutatyon seviyeleri azalabilir ve bu durumlarda glutatyon takviyesi yararlı olabilir. Ayrıca, sigara içenler, alkol tüketenler, stres altında olanlar ve yoğun egzersiz yapanlar gibi kişilerde de glutatyon seviyeleri düşebilir ve bu kişilerde glutatyon takviyesi önerilebilir. Ancak, herhangi bir takviyenin kullanımından önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.