a

En İyi Dukan Diyeti

Dukan diyeti, yüksek proteinli bir diyet programıdır ve genellikle kilo vermek için kullanılır. Dört aşamadan oluşur: saldırı aşaması, seyir aşaması, güçlendirme aşaması ve kalıcı stabilize edici aşama.

Saldırı aşaması, herhangi bir karbonhidrat içermeyen yalnızca protein temelli gıdaların tüketildiği bir aşamadır ve 1-7 gün arasında sürer. Bu aşamada, yüksek proteinli besinler tüketilir, örneğin; tavuk, balık, yumurta, et ürünleri gibi.

Seyir aşamasında, sebzeler de eklenir ve haftalık olarak saldırı aşamasındaki gibi tamamen protein bazlı gıdalar da tüketilebilir. Bu aşamada hedef, istenilen kiloya ulaşıncaya kadar düzenli bir şekilde kilo vermek için beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir.

Güçlendirme aşaması, daha fazla çeşitlilik ile beslenmeye başlama aşamasıdır. Daha önce tüketilmemiş bazı yiyeceklerin eklenmesine izin verilir ve haftada iki kez “protein günleri” yapılması gerekiyor. Protein günlerinde, saldırı aşamasındaki gibi yalnızca protein bazlı gıdalar tüketilir.

Son olarak, kalıcı stabilize edici aşama, istenen kilonun korunması için kalıcı bir beslenme planı belirlemek için tasarlanmıştır. Bu aşamada, tüm gıda gruplarına izin verilir ve haftada en az bir kez “protein günleri” yapılması önerilir.

Dukan diyeti herhangi bir diyet programında olduğu gibi kişisel farklılıklar nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle, herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce doktorunuzla veya bir beslenme uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.