a

Derin endometriozis nedir?

Derin endometriozis, endometrium adı verilen rahim iç tabakasının, normalde rahim içinde bulunması gereken yerlerin dışında büyüdüğü ve bu dokunun diğer organları etkileyebildiği bir tıbbi durumdur. Endometriozis, genellikle rahim içini kaplayan bu dokunun rahim dışındaki bölgelere yayılması sonucu oluşur. Derin endometriozis ise bu doku büyümesinin özellikle pelvik bölgedeki diğer organlara – rahim dışındaki pelvik organlara, bağırsaklara, idrar kesesine veya rahmin derin tabakalarına – etkilediği bir şeklidir.

Derin endometriozisin ana semptomları şunlar olabilir:

  1. Kronik pelvik ağrı: Derin endometriozis, şiddetli pelvik ağrıya neden olabilir. Bu ağrı adet dönemlerinde artabilir.
  2. Disparoni: Derin endometriozis, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
  3. İdrar yolu ve bağırsak semptomları: Endometriozis, idrar yapma ve dışkılama sırasında ağrı, kanlı idrar veya kanlı dışkı gibi semptomlara yol açabilir.

Derin endometriozis teşhisi, fiziksel muayene, görüntüleme testleri (örneğin ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme-MRG) ve laparoskopi gibi cerrahi bir işlemle onaylanabilir. Tedavi seçenekleri, semptomların ciddiyetine, hastanın yaşına, çocuk sahibi olma planlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve hormon tedavisi bulunabilir. Hastalar genellikle bir uzmana danışarak bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi ve uygun tedaviyi belirlemek için öneriler almalıdır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.